VI. Mednarodni festival sodobnih umetnosti - Mesto žensk bo potekal v Ljubljani od 4. do 14. oktobra. Tudi letos bomo poskušali vzpostaviti prostor, kjer se tradicija sreča z eksperimentom, kjer na sedanjost gledamo iz zgodovinske perspektive, kjer teorija ne izključuje užitka.
Zažgimo feminizem!
Podobe žensk. Pretekle, sedanje, prihodnje. S to mislijo smo začeli pripravljati program šestega Mednarodnega festivala sodobnih umetnosti Mesto žensk. Mesto žensk je leto za letom podiralo stereotipe. Trdovratne stereotipe o ženskah v umetnosti. S predstavitvijo del več kot sto umetnic, teoretičark in akademskih profesoric z vsega sveta si je prizadevalo in si še vedno prizadeva za raznolikost mnenj in izrazov. S tem ko kaže raznolikost obrazov in glasov, neposredno opozarja na mehanizme diskriminacije pri vrednotenju, proizvajanju, distribuiranju, prezentiranju ... žensk v umetnosti.
Ne glede na to, da je festival neštetokrat jasno pokazal, da je ne samo nemogoče, ampak tudi absurdno zreducirati tolikšno različnost in mnogoterost na en sam imenovalec, so se vedno našli taki, ki so Mesto žensk vztrajno in z omalovaževanjem razglašali za nekakšen geto. Ne glede na to, da je Mesto žensk neštetokrat ponovilo, da ženske v umetnosti druži natančno ena stvar - namreč ta, da jih obravnavajo drugače kot moške - so konservativci "zvito" odvrnili pozornost od te bistvene nepravičnosti tako, da so festival in predstavljena dela stigmatizirali kot enost. Mesto žensk ni, nikoli ni bilo in nikoli ne bo eno.
(odlomek iz uvodnega besedila v katalogu: avtor Koen Van Daele, selektor in programski koordinator festivala)
Letos se Mesto žensk posveča podobam. Podobam iz preteklosti in sedanjosti, vizijam prihodnosti.
Prelistali bomo družinski album Virginie Woolf, na vsakdanjih sprehodih po centru Ljubljane nas bodo presenečali "domači" videi Dube Sambolec. Odkrivali bomo misli ene izmed najpogosteje citiranih, a najmanj branih feminističnih avtoric 20. stoletja Simone de Beauvoir. Ogledali si bomo vagine z različnimi življenjskimi potmi, kakršnih še nikoli nismo srečali. Občudovali bomo in ponovno brali femme fatale, kakršna je Louise Brooks. Vera Mantero bo za nas oživila Monetovo impresionistično sliko Olimpija in nam iz drugačnega zornega kota predstavila eksotično plesalko iz živahnih dvajsetih let Joséphine Baker, ki je plesala v bananinem krilcu. Dama v zrelih letih, operna pevka Marie Thér